UE Charakterystyka kontraktów Kontrakty w trakcie realizacji K-1

Kontrakty w trakcie realizacji K-1

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

K- 1/W – Modernizacja gospodarki osadowej w Centralnej Oczyszczalni Ścieków

Jest to Kontrakt na modernizację gospodarki osadowej Centralnej Oczyszczalni Ścieków, który zakłada wymianę instalacji służącej do odwadniania osadów pościekowych. Dotychczasowe prasy zostaną zastąpione przez wirówki. Pozwoli to w większym stopniu odwodnić osad i tym samym w dalszym procesie suszenia uzyskać granulat, który może stanowić paliwo alternatywne, wykorzystywane przez żwirownie i cementownie.

Obecnie osad ze ścieków odwadniany za pomocą pras pozwala na uzyskanie do 18 procent suchej masy, resztę czyli 82 procent stanowi woda, razem tworząc błoto. Dziennie powstaje 14 ton suchej masy, a więc 80 ton błota, które mieszane  z urodzajną ziemią oraz trocinami i po okresie fermentacji wykorzystywane jako podłoże pod trawniki, uprawy leśne, czyli na tzw. cele przyrodnicze.

Po zrealizowaniu kontraktu wirówki pozwolą odwodnić osad do minimum 25 procent suchej masy, co da odpowiednio 56 ton błota. Maksymalnie zdolność odwirowania wynosi ponad 30 procent  suchej masy, co sprawi, że ilość błota spadnie do 42 ton.
Z 42 ton błota powstanie 15,5 tony paliwa alternatywnego. Wartość kontraktu – 31 006 889,50 PLN
Dofinansowanie z Unii Europejskiej – ok. 50 %
Wykonawca Kontraktu – Instal Białystok
Zakończenie robót – listopad 2012 r.